27 October 2023 21:22
Khrystyna Soloviy at the UGCC church in Lviv. Photo: a YouTube screenshot Khrystyna Soloviy at the UGCC church in Lviv. Photo: a YouTube screenshot
Hieromonk of the UGCC Yustin Boyko said that the leadership of St Andrew's Church in Lviv will be fired over this video clip.
Ukrainian musicians Serhiy Zhadan and Khrystyna Soloviy filmed a music video clip that promotes LGBT in the St Andrew's Church of the Ukrainian Greek Catholic Church in Lviv.
According to the plot of the clip, Khrystyna Soloviy sings in the temple, sitting in a chair in the centre aisle in a red, short dress. Then, parallel to the musicians singing in the temple, there are shots of different couples, including same-sex couples, kissing.
And although it seems that they are kissing not in the temple, according to the plot, the church keeps appearing in the frame, and everything happens against its background.
The UGCC has already stated that the clip should be removed because it "propagates anti-Christian values". The Uniates who agreed to be filmed claim that they were shown a different script before filming.
UGCC hieromonk Yustin Boyko said that the leadership of St Andrew's Church in Lviv would be fired over filming the video clip.
"The guilt of the fathers is obvious in this situation. In addition to the moral principle, they also violated the principle of church law, which says that you cannot use the church for other purposes than prayer and what serves the word of God," he said.