Epifaniy awards Poturaev with the Order of OCU
The award was given to politicians "for faithful service to God and Ukraine and sacrifice in defence of good and truth".
On 28 October 2023, the head of the OCU awarded the MP Nikita Poturaev "the order of George the Victorious", reports D1 TV channel.
During his visit to Dnipro, Dumenko awarded the "Order of George the Victorious" to MP, deputy chairman of the parliamentary faction of the party "Servant of the People" Kisel Yuriy, as well as the head of the Committee on Humanitarian and Information Policy Nikita Poturaev.
The orders were awarded "for loyal service to God and Ukraine and sacrifice in defence of good and truth".