The MP told Epifaniy that he would do everything to free Ukraine from the influence of the "enemy" Church.
On 28 October 2023, the head of the Committee on Humanitarian and Information Policy Nikita Poturaev promised to do everything to free Ukraine from the influence of the "enemy" Church, reports D1 TV channel.
During the awarding of the order of the OCU Nikita Poturaev promised Dumenko “to definitely continue fighting in this direction (that is, against the UOC – Ed.)".
"We will do everything to ensure that Ukraine finally dumps any dependence on the enemy Church and enemy influence," the MP said, to which Epifaniy replied, "God help us."