18 November 2023 15:33
The Monastery of the Nativity of the Mother of God in Cherkasy. Photo: the Cherkasy Eparchy’s website The Monastery of the Nativity of the Mother of God in Cherkasy. Photo: the Cherkasy Eparchy’s website
The abbot of the Cherkasy monastery calls on the faithful to come to a round-the-clock prayer stand to protect the monastery from a new attempted seizure.
The abbot of the Cherkasy Monastery of the Nativity of the Mother of God (UOC) Archbishop Ioann calls on the faithful of the city to come to the monastery for the All-Night Vigil and Liturgy on 18 and 19 November, and those who can – to stay for night prayers, reports a UOJ correspondent.
The archbishop said that, according to his information, OCU raiders have planned a new attempt to seize the monastery these days.
With Archbishop Ioann's blessing, all those who have the opportunity and desire can spend the night in prayerful standing at the Monastery of the Nativity of the Mother of God and wait for the Divine Liturgy to be held in the morning.
As earlier reported, the hierarch commented on the attempted seizure of the UOC monastery in Cherkasy.