05 February 2021 09:47
In the programme "Morning with Inter", Met Anthony spoke about how in the Rivne region the participants in the seizure of the church apologized for their actions.
In the TV show "Morning with Inter" on the topic of church raiding in Ukraine, the UOC Chancellor, Metropolitan Anthony (Pakanich) of Boryspil and Brovary, spoke about the case when the participants in the seizure of the church in the Rivne region came to him with repentance.
According to the metropolitan, after the raider seizure of the UOC church in the Rivne region, parishioners built a new church within a year. And those who participated in the seizure also came to its consecration. “And they cried because of what they had done then, they told me so: “Forgive us, we didn’t understand what we were doing back then,” says the UOC Chancellor.
The political experts who also took part in the programme spoke about the possible consequences of the planned visit of Patriarch Bartholomew to Ukraine and the recipe for religious peace in the country.
As reported, Metropolitan Clement (Vecheria) of the UOC on the air of “UA: Pershy” called on the activists of the OCU not to create conflicts by seizing churches but to build their own ones.