UOC-KP refutes Zoria’ s words that their site is "a branch of the UOJ"
Ex-spokesperson for the UOC-KP Eustratiy Zoria and Ex-spokesperson for the UOC-KP Eustratiy Zoria and "patriarch" Filaret. Photo: Ukrinform
The UOC-KP accused the spokesperson for the OCU Eustratiy Zoria of spreading "a shameful lie", pointing out his "moral degradation".
The UOC-KP reacted to the comment of the "hierarch" of the OCU Eustratiy Zoria regarding the proposal "to repent for breaking the oath of allegiance to the Kyiv Patriarch", in which he called the UOC-KP website created with his participation "a branch of the UOJ for the fight against the Orthodox Church of Ukraine" and suggested that "patriarch" has a split personality, which Zoria finds "frustrating to see".
In the response of the press service of the UOC-KP, published on the Facebook page of the liquidated organization on February 9, it is emphasized that it "is built on the exposure of the shameful lie spread by Archbishop Eustratiy".
“Let us draw conclusions about frustration, loss of logic and a split personality when we summarize the truthful facts and outright lie of the author, who took upon himself the responsibility of making medical diagnoses to the Patriarch, being a clergyman. And now about the facts: the creation of the site is yes, it is the truth that a primary school pupil but not a bishop with higher education could be proud of. Since June 2019, this site has been blocked by the OCU along with archival materials that belonged to the UOC-KP, therefore the existence of this site, which the "IT bishop" is so proud of is a lie.
As for the "UOJ branch". To assert something like that without any arguments is also a lie, for which sooner or later the author will have to answer both before the court and before God,” the press service of the UOC-KP stressed.
After the "reasoned" exposure of all the theses of Zoria as to why the "bishops" of the OCU should not repent before the perjurer Filaret, the schismatics resumed that "in their commentary on the Patriarch's appeal to violators of the bishop's oath," Archbishop Eustratiy (Zoria) proves that he belongs to these violators "and with this "everything is obvious and clear!"
“We draw conclusions: all the accusations based on the method of satanic mixture of truth and lies testify only to one thing, that the author has sunk to a level unworthy of the title of bishop. And the Church, which is built on delusion and lies, is doomed to an inglorious future,” the UOC-KP summarized.