12 February 2021 20:06
Ostap Drozdov, the creator of the TV show "Out with the Moscow Patriarchate" and the author of numerous fakes about the UOC, said on the air of “4 Channel” that viewers of the closed opposition channels “Zik”, “Newsone” and “112” are unicellular, amoebas, imbeciles and rats.
“The unicellular have lost their food, the amoebae have nothing to watch, the infusoria are beating in a hysteria and a fit,” Drozdov commented on the audience of closed channels.
Drozdov advised such people to wash the toilets and subscribe to his YouTube channel: "Such people who feel a catastrophic lack of poison, what makes them absolute imbeciles and civil rats, cannot be called anything other than wretched."
Regarding these statements, the people's deputy from the “Servant of the People”, Maxim Buzhansky, addressed a deputy appeal to the National Council on television and radio broadcasting: “I ask the National Council to check the activities of the said TV channel and its compliance with the law of Ukraine on television and radio broadcasting, consider the need for sanctions and inform me of the results".
Earlier, in an interview with Ostap Drozdov, the “hierarch” of the OCU, Alexander (Drabinko), said that the Primate of the Ukrainian Orthodox Church, His Beatitude Metropolitan Onuphry, is guided in life exclusively by the Holy Scripture and has no national consciousness.