Cleric of Greek Church anathematizes OCU and Dumenko
The priest of the Greek Orthodox Church anathematized Dumenko and everyone who has communion in the sacraments with the OCU.
On March 21, 2021, on the Feast of the Triumph of Orthodoxy, the cleric of the Greek Church, Protopresbyter Angelos Angelakopoulos, anathematized the OCU and its leader Epiphany Dumenko, reports Myrophoros.blogspot.com.
The priest introduced several new anathemas into the traditional text of the Synodicus, read during the week of the Triumph of Orthodoxy, among which there were anathemas of the “the schismatic pseudo-church of Ukraine headed by the schismatic and heretic, the false metropolitan of Kyiv and All Ukraine, Epiphany Dumenko, and everyone who has with them communion in the sacraments."
Protopresbyter Angelos Angelakopoulos also anathematized "the so-called ‘Tomos of autocephaly’, which the Ecumenical Patriarchate granted to the schismatic pseudo-church of Ukraine."
The practice of supplementing the Synodicus with new anathematisms is not an innovation, and is intended to provide a theological answer to the current problems of our time.
Protopresbyter Angelos Angelakopoulos was born in Pharsalus on October 23, 1981. He studied theology at the Faculty of Theology at the Aristotle University of Thessaloniki, where he received his honors degree in 2003. He obtained his Master's degree with honors in 2008 and is currently a doctoral student in the same faculty.
On March 31, 2012, he was ordained a presbyter by Metropolitan Seraphim of Piraeus. For a year and a half, he served as secretary of the Department of Heresies and Religions in the Piraeus Metropolis. In September 2019, he was transferred to the diocese of Kythira and Antikythera, where he still serves.
Protopresbyter Angelos is a spiritual child of one of the most famous Athonite elders of the late 20th century, hegumen of the Grigoriate monastery, Archimandrite Georgios (Kapsanis).
Earlier, the UOJ wrote that according to Metropolitan Seraphim of Piraeus, the Tomos for the OCU is the most tragic event of recent years.