Synod of the Anglican Church reports discrimination of UOC believers
Bob Amsterdam believes that intolerance to religious freedoms against the believers of the Ukrainian Orthodox Church is causing extraordinary damage to Ukraine.
The Anglican Church Synod has declared discrimination against believers of the Ukrainian Orthodox Church (UOC), announced UOC lawyer Bob Amsterdam.
According to the UOC lawyer, "Ukraine needs to wake up to the extraordinary damage their intolerance of religious freedoms is causing."
Bob Amsterdam quoted the synodal decision of the Anglican Church, stating that bill No. 8371 "is open to discriminatory interpretation and threatens collective punishment".
Earlier, the UOJ reported that Dumenko and the Archbishop of Canterbury condemned the UOC for "fake persecutions".