16 February 2024 08:13
Greek homosexuals rejoice at the passage of the gay marriage law. Photo: CNN Greek homosexuals rejoice at the passage of the gay marriage law. Photo: CNN
The Greek parliament has passed a law legalising LGBT+ marriage and giving gay people the right to adopt children.
On 15 February 2024, the Greek Parliament passed a law legalising same-sex marriage and giving same-sex couples the right to adopt children, CNN reports. The publication writes that the passage of the law "is a landmark victory for human rights in Greece and making it the first majority Orthodox Christian country to establish marriage equality for all".
The decision was supported by 176 of the 300 lawmakers in parliament, with 76 voting against.
“This is a milestone for human rights, reflecting today’s Greece - a progressive, and democratic country, passionately committed to European values,” Greece’s Prime Minister Kyriakos Mitsotakis said in a post on X following the vote.