Filaret: Poroshenko is a cheater, he says one thing and does another
The head of the UOC-KP did not expand on how the ex-president of Ukraine had deceived him personally, but confirmed that it had to do with the Tomos.
Petro Poroshenko is a liar. This is how the head of the liquidated schismatic organization of the UOC-KP Filaret Denisenko answered the question: "Has Poroshenko benefited the Ukrainian Orthodox Church" on the air of Ukraine 24 channel.
“I take Poroshenko as a cheater. He says one thing but does another. I will not disclose everything, but I was convinced personally that he is a liar,” Filaret said.
The "patriarch" did not go into details but stressed that the ex-president had deceived him "personally" and this was "related to the situation with the Tomos."
We will remind, earlier Filaret said that Petro Poroshenko had forced him to refuse to nominate his candidacy for the post of head of the OCU.