Following Ukraine: Germany legalizes cannabis
The Bundestag voted for cannabis legalization. Photo: dw.com The Bundestag voted for cannabis legalization. Photo: dw.com
The conservative Christian Democratic Union strongly opposed cannabis legalization in Germany.
In Germany, 407 parliamentarians voted in favour of the legislation legalising the use of cannabis in the country, Deutsche Welle reports.
The ruling coalition says, "The new law will facilitate the responsible use of cannabis as it calls for limited legal availability of the drug with numerous rules, regulations and restrictions."
The law allows Germans not only to store and use but also grow cannabis from 1 April 2024.
Thus, adults will be able to grow up to three cannabis plants at home and store 50 grams there, while up to 25 grams will be allowed to be consumed in public places.
The conservative Christian Democratic Union, the largest opposition party, rejected the government’s initiative.