Kniazhytsky: SBU visited UOJ due to criticism of OCU and ban on UOC
According to the MP, law enforcement officers might also have been interested in a joke about Putin from Orthodox journalists.
MP from the European Solidarity Party Mykola Kniazhytsky explained in his column that the arrests of employees of the "Union of Orthodox Journalists" are related to the fact that the publication published "harsh criticism of Europe, the Orthodox Church, and measures to ban the activities of the ROC in our state." He said he had gleaned this information from media reports.
Kniazhytsky also believes that law enforcement officers might have been interested in a joke about Putin published by the UOJ in the article: "Ordinary murder: Analyzing the new Draft Law on banning UOC".
"We are facing a powerful split in Ukrainian society. Conflicts will arise at both the state and individual territorial community levels. Why the authorities need this, when they so pompously talk about consolidation and the necessity of uniting Ukrainians in the conditions of an atrocious war, is incomprehensible. There is only one explanation – the execution of someone else's evil will..
What are you doing, Putin? Stop it!" writes the UOJ author Georgiy Kostenko.
"The Security Service of Ukraine probably also reacted to the propaganda of division in society, the escalation of the atmosphere of internal conflicts, the execution of 'someone else's evil will', and the joke about Putin," the MP speculated.
As reported by the UOJ, on March 12, 2024, employees of the Security Service of Ukraine conducted mass searches in the workplaces and residential premises of Ukrainian journalists and human rights activists.