Metropolitan of Kykkos: A nation without the Church is morally insane
According to Metropolitan Nikiforos, "if we allow Orthodoxy to collapse within us, we will sign our own judgement".
Metropolitan Nikiforos of Kykkos of the Cypriot Orthodox Church said that the people who have lost the Church become morally insane.
In a sermon on the Triumph of Orthodoxy Day, the Metropolitan of Kykkos said that "if we allow Orthodoxy to collapse within us, we will sign our own judgement".
"We will lead ourselves into a dead end. We will open the gates of our destruction. Depriving our people of the Church, of its metaphysical consolation, will lead them to moral insanity, to spiritual suffocation, to real death," he emphasised.
It will be reminded that, according to the Romfea publication, Metropolitan Nikiforos of Kykkos refused to concelebrate the late Archbishop Chrysostomos, the Primate of the Church of Cyprus, because of his position on the OCU.