Patriarch Bartholomew: 2025 will mark the beginning of a unified Easter date
The head of the Patriarchate of Constantinople believes that the unification of Easter should is due to the upcoming 1700th anniversary of the First Ecumenical Council.
The head of the Patriarchate of Constantinople, Patriarch Bartholomew, called on Western and Eastern Christians to celebrate Easter on the same date, starting from 2025, according to Orthodox Times. In 2025, the dates of Easter coincide, and Patriarch Bartholomew believes that this is not accidental.
"On this day, the timeless message of the Resurrection resonates more profoundly than ever, as our non-Orthodox Christian brethren and sisters commemorate the resurrection of our Lord from the dead, celebrating Holy Easter. We have already sent our representatives to all the Christian Communities of the confessions here, to extend our heartfelt wishes of the Holy Great Church of Christ and our Patriarchal congratulations," he said.
The unified celebration, according to the head of the Patriarchate of Constantinople, is particularly significant in light of the upcoming 1700th anniversary in 2025, marking the convening of the First Ecumenical Synod in Nicaea. Among its pivotal discussions was the matter of establishing a common timeframe for the Easter festivities.
"We are optimistic, as there is goodwill and willingness on both sides. Because, indeed, it is a scandal to celebrate separately the unique event of the one Resurrection of the One Lord!" he noted.
As reported by the UOJ, Pope Francis and Patriarch Bartholomew of Constantinople are discussing a common date for the celebration of Easter for Catholics and Orthodox.