Denisov at UN: UOJ journalists will be on "prisoners of conscience" list
International legal protection will be organized for those who have been arrested for their views in connection with journalistic activities.
The head of the international human rights organization NGO Public Advocacy, Oleg Denisov, stated that on April 2, during the 55th session of the UN Human Rights Council, facts of persecution of the UOJ and "Pershy Kozatsky" journalists were voiced.
The lawyer stressed that international legal protection will be organized for those who have been arrested for their views in connection with journalistic activities.
"The people named by the UOC speakers today will be included by us in the list of prisoners of conscience – people who are persecuted on religious grounds," said the head of the human rights organization.
Denisov spoke about a number of difficulties that need to be overcome to prove at the international level that Orthodox journalists were detained precisely for their professional activities. In particular, the prosecution does not disclose all the details of their charges before the trial.
"However, considering that UOJ and 'Pershy Kozatsky' have long covered violations of the rights of UOC believers, we will find grounds to monitor these cases and constantly raise the question of why these people were arrested. We will also monitor the conditions of their detention, and in case of evidence of violations, file complaints with international bodies."