In Ukraine, National Commission blocks websites covering activities of UOC
Internet providers are blocking domain names of websites for visitors, citing state regulation in the sphere of communications and informatization.
In Ukraine, websites covering the activities of the Ukrainian Orthodox Church have stopped opening, such as the Synodal Information and Enlightenment Department of the UOC (news.church.ua), SPZH (spzh.media), "Orthodox Life" (pravlife.org), and Raskolam.net (raskolam.net).
In Ukraine, websites covering the activities of the Ukrainian Orthodox Church, such as the Synodal Information and Education Department of the UOC (news.church.ua), Union of Orthodox Journalists (spzh.media), Orthodox Life (pravlife.org), Raskolam.net (raskolam.net), no longer open.
Internet providers are blocking access with the message: "PAGE BLOCKED! According to the order of the National Commission for State Regulation in the Field of Communications and Informatization and/or the decision of the NSDC, the website has been blocked."
In Ukraine, National Commission blocks websites covering activities of UOC фото 1
As reported by the UOJ, in view of the fact that on December 16, 2023, the State Service for Special Communication and Information Protection of Ukraine published an order according to which a number of resources, including the website of the Union of Orthodox Journalists, should be blocked in Ukraine, we remind you that you can read our news in social networks.