Patriarch Theophilos: Christianity is under threat in the Holy Land
According to Patriarch Theophilos of Jerusalem, the Christian presence in Jerusalem is facing new threats from radical elements.
On May 13, 2021, Patriarch Theophilos of Jerusalem announced that Christianity in the Holy Land and Jerusalem is under threat “like never before”, reports the Greek newspaper Pentapostagma.
According to Patriarch Theophilos, “there is alarming political and social unrest at the moment, and the Christian presence in Jerusalem and the Holy Land is facing new and growing threats from radical elements seeking to undermine here the multicultural, multinational and multi-faith landscapeб in which we have lived for centuries."
“The Christian character of Jerusalem and the Holy Land is under threat like never before in our lives,” he stressed.
Earlier, the UOJ wrote that the Israeli police operation in the area of the Al-Aqsa mosque provoked opposition from Muslims – radicals from the Gaza Strip fired hundreds of rockets at Israel.