"Hierarch" of OCU accused of collaboration with LPR
The schismatic outlet published a receipt from the OCU "hierarch" about his consent to voluntarily provide assistance to the LPR's MIA organs under the "Queen" name.
The "Archbishop" of the OCU Tikhon Petraniuk is an agent of the self-proclaimed LPR named Queen. This was written on the website of the "Fund for the Memory of His Beatitude Metropolitan Mefodiy", which belongs to the followers of the former head of the UAOC, Mefodiy Kudryakov.
“Without fear, but with disgust for the traitor,” the resource published a scanned copy of Petraniuk's receipt, in which he voluntarily agrees to cooperate with representatives of the LPR special services.
“I, Petraniuk Taras Ivanovich, agree to voluntarily provide assistance to the organs of the LPR Ministry of Internal Affairs in their mission to protect the security of our Motherland. I undertake never to disclose to anyone the facts and methods of work of the Ministry of Internal Affairs, as well as bodies that are of interest to the Ministry of Internal Affairs, which became known to me in the process of cooperation. The written information I’m going to provide will be signed by FERZ ("Queen" – Trans. note),” the published document says.
Scanned copy of the receipt. Photo: mefodiy.org.ua
In addition, the foundation's website recalled that a criminal case had been opened against the “hierarch” Petraniuk under Art. 190 part 4 of the Criminal Code of Ukraine (Fraud committed on an especially large scale or by an organized group).
“Alas, we have traitors among the insiders. The enemy cannot betray – that is why he is an enemy. The tragedy is that too often those who betray used to be totally trustworthy! <...> Such deserters, LPR agents, like FERZ-PETRANIUK in the bosom of the Ukrainian Orthodox Church (Orthodox Church of Ukraine) are a complete, shameful and unconditional surrender even before the battle. Fortunately, this spineless creature has been publicly discovered today, the SBU counterintelligence is aware of this citizen too,” the authors of the material said, promising to continue a series of publications about Petraniuk.
We will remind, earlier the representative of the OCU complained to Phanar about the actions of Tikhon Petraniuk, the “bishop” with the ambiguous reputation.
The UOJ also wrote that in the OCU, natives of the UAOC and the UOC-KP accuse each other of the raider seizure of churches.