UOC priest in court: The case against us is a case against the Church
According to Archpriest Serhiy, his entire guilt, as well as that of the Orthodox journalists, lies in "speaking out about the violations of the Church's rights".
On 6 June 2024, UOC priest Archpriest Serhiy Chertylin stated that "the whole case", which is being considered against him and the Orthodox journalists, is "a case against the Church".
During an appellate court hearing regarding the change of the preventive measure, Archpriest Serhiy stated, "It's all made up when they accuse journalists, when they accuse priests of engaging in some subversive activities," the priest believes.
He continued, "What subversive activities were we engaged in? When we spoke about the violations of the Church's rights? When a child is driven out of their home? Is that our criminal activity?"
The judge interrupted Father Serhiy, demanding him to "stick to the point" and suddenly remembered that "we all walk under God".
As earlier reported, according to Archpriest Serhiy Chertylin, he is accused of being a representative of the "wrong" Church.