Patriarch of Antioch-UOC delegation: Rest assured, we are always with you
The Primate of the Orthodox Church of Antioch conveyed words of love and respect to His Beatitude Metropolitan Onuphry.
On June 16, 2021, His Beatitude Patriarch John X of Antioch and All the East, during a meeting with the Ukrainian delegation headed by the UOC Chancellor, Metropolitan Anthony of Boryspil and Brovary, conveyed his words of support to His Beatitude Metropolitan Onuphry of Kyiv and All Ukraine and the fullness of the Ukrainian Orthodox Church, reports the UOC Information and Education Department.
“Convey to His Beatitude Onuphry, my beloved brother, all my love and respect. And we know his love and support. And you can be sure that we are always with you,” said Patriarch John X of Antioch and All the East.
As reported, on June 16, 2021, with the blessing of His Beatitude Metropolitan Onuphry of Kyiv and All Ukraine, the Chancellor of the Ukrainian Orthodox Church, Metropolitan Anthony (Pakanich) of Boryspil and Brovary, met with His Beatitude Patriarch John X of Antioch and All the East.