Hasidim in Uman. Photo: cursor.info Hasidim in Uman. Photo: cursor.info
By 11 June, 3,000 Hasidim had come to Uman for the annual Shavuot pilgrimage, reports Suspilne. This year, Shavuot is being celebrated from 11 to 13 June. The ongoing war does not stop people from visiting the grave of Rabbi Nachman, the founder of Bratslav Hasidism, to whom the Hasidim are travelling.
"It's not a problem for them to overcome such a journey because everyone wants to come here. We celebrate Shavuot in the same way as Rosh Hashanah – with singing and dancing. They don't use musical instruments – they sing and clap their hands. Everyone expects the Torah to be revealed to him in a different way,’ said Nathan Ben Nun, chairman of the Rabi Nachman International Charitable Foundation from Breslau:
Shavuot is an agricultural holiday in which people offer God a loaf of bread made from the first wheat, fresh dates and other fruits (bikurim) to receive God's blessing for the future harvest.
Shavuot is also the holiday of giving Jews the Torah – God’s commandments that dictate the fundamental principles and rules of the Jewish faith.
As earlier reported, AFU soldier Oleksandr, who has been at the front since the very first days of the invasion, expressed bewilderment at the different attitude of the authorities to Jews and UOC believers.