The meeting took place during an open session of the G7.
In Italy, in the city of Borgo Egnazia, Pope Francis met with the President of Ukraine, Volodymyr Zelensky, reports Vatican News.
The meeting took place during an open session of the G7. It is reported that they discussed the consequences of Russian aggression against Ukraine, Russian air terror, and the complex situation in Ukraine's energy sector. The parties also talked about the peace formula and the role of the Vatican in it, as well as expectations from the Global Peace Summit.
"We appreciate the Vatican's participation in the Summit and efforts aimed at bringing peace closer, particularly in returning Ukrainian children abducted by Russia," summarized the President after the meeting with the Pontiff.
As the UOJ reported, it was announced that on June 14, bilateral talks would be held with the participation of the Pontiff, the President of Ukraine, the President of France, the Prime Minister of Canada, and the IMF Chief.