An American lawyer for the UOC reminded of the real situation in Ukraine, where the SBU imprisons Orthodox priests and journalists on false charges.
Robert Amsterdam, head of the international human rights firm Amsterdam & Partners LLP, responded to President Volodymyr Zelensky's thanks to Ecumenical Patriarch Bartholomew for "strengthening Orthodoxy in Ukraine" during the "Peace Summit" in Switzerland. The lawyer wrote on his X that this is the most insulting level of hypocrisy.
"To utter such a statement at the same moment the SBU is jailing priests and journalists on false charges, seizing and demolishing churches, and terrorizing the faithful because of their beliefs - it is the most insulting level of hypocrisy," he emphasized.
Earlier, UOJ reported that according to lawyer Robert Amsterdam, upon the conclusion of the summit in Switzerland, the authorities would intensify repressions against the UOC.