Polish Primate expresses condolences on death of UOC hierarch
According to Metropolitan Sawa, the newly reposed Vladyka Mitrofan was close to him – both as a person and as a minister of the Church of Christ.
On June 21, 2021, the Primate of the Polish Orthodox Church, His Beatitude Metropolitan Sawa of Warsaw and All Poland, sent his condolences to His Beatitude Metropolitan Onuphry of Kyiv and All Ukraine in connection with the death of the Head of the Department for External Church Relations of the Ukrainian Orthodox Church, Metropolitan Mitrophan of Lugansk and Alchevsk,  reports the UOC DECR site.
“On behalf of the Polish Orthodox Church and me personally, I express my heartfelt condolences to you and the Fullness of the Ukrainian Orthodox Church in connection with the death of the blessed memory of the deceased Metropolitan Mitrophan of Lugansk and Alchevsk,” wrote His Beatitude Metropolitan Sawa.
According to him, "the late Vladyka Mitrophan, a faithful son of the Holy, long-suffering Ukrainian Orthodox Church, a graduate of the Christian Theological Academy in Warsaw, was very close to us as a person and as a minister of the Holy Orthodox Church".
Earlier, the UOJ wrote that the Patriarch of the Russian Orthodox Church expressed condolences in connection with the death of Vladyka Mitrophan.