According to an American lawyer, President Zelensky, after receiving U.S. funding, is ready to come down on the UOC again.
Robert Amsterdam, head of the international human rights firm Amsterdam & Partners LLP, stated that while Volodymyr Zelensky was preaching peace and reconstruction in Europe, at the same time his people were supervising the ongoing elimination of the 1000-year-old Ukrainian Orthodox Church. He wrote about this on his X.
"The attempt to divide Ukrainian Orthodox and force state intervention into religion, and doing so in secret, is both repulsive and opportunistic," underscored the human rights defender. After securing his funding, he (Zelensky – Ed.) seems willing to show his true colors – and we are very concerned for the impact on human rights."
As reported by the UOJ, Robert Amsterdam believes that after the "Peace Summit" in Switzerland, the authorities will launch a new wave of repression against the Ukrainian Orthodox Church.