Film about the persecution of the UOC in Ukraine. Photo: Screenshot of Robert Amsterdam's video Film about the persecution of the UOC in Ukraine. Photo: Screenshot of Robert Amsterdam's video
The film features interviews with experts and victims of the state's persecution of the UOC, including Ukrainian Armed Forces soldiers and journalists.
American lawyer for the UOC, Robert Amsterdam, announced on his Twitter on July 3 that a film about the unlawful persecution of the Ukrainian Orthodox Church, prepared by his law firm Amsterdam & Partners LLP, is scheduled to air on select television channels in the United States.
According to him, the film explores the urgent human rights issue in Ukraine relating to the state's unlawful persecution of the Ukrainian Orthodox Church.
"It features interviews with experts and victims, including UOC soldiers risking their lives on the frontlines while their own government attacks and destroys their churches, jails their priests on false charges, and harasses worshippers to curry favor with far-right elements," Amsterdam commented on the video.
The international lawyer emphasized his commitment to defending religious freedom: "We must halt these illegal violations of human rights embodied by draft law 8371."
This documentary TV segment currently is scheduled to air on select channels in the United States. The film explores the urgent human rights issue in Ukraine relating to the state's unlawful persecution of the Ukrainian Orthodox Church.
As the UOJ reported, Bob Amsterdam stated that, with U.S. assistance, Zelensky is ready to intensify religious persecutions.