Criminal сases initiated against experts in UOJ case and UOC priest
The activities of experts Eduard Lytvynenko and Svitlana Dolynkivska will be investigated by the National Police and the State Bureau of Investigations (DBR).
Criminal cases have been opened against Eduard Lytvynenko and Svitlana Dolynkivska, forensic psychological researchers at the Kyiv Scientific Research Institute of Forensic Examinations, who conducted a psycholinguistic examination of texts and videos of UOJ journalists and Archpriest Serhiy Chertylin at the request of the Security Service of Ukraine (SBU). This was reported on Telegram by imprisoned MP Oleksandr Dubinsky.
The MP criticized the activities of the director of the Kyiv Scientific Research Institute of Forensic Examinations, Oleksandr Ruvin, and his staff.
"Investigating Ruvin's activities, I began to scrutinize his experts – because the entire scheme rests on them. A simple example, even from my 'state treason case', – the examination of the threat to defense capabilities from my actions was conducted by a philologist and a linguist. By the way, the same ones who falsified the examination against UOC priest Serhiy Chertylin – whose words 'aggressive crowd' were recorded in the examination by Lytvynenko and Dolynkivska as 'aggressive NATO' – and attributed state treason to the priest," Dubinsky wrote.
He emphasized that the department's experts were also involved in falsifying technical examinations, particularly in the construction sector.
"I will appeal to the National Police and the DBR to open criminal cases against Fotul and Ruvin. Cases have already been opened against Dolynkivska and Lytvynenko," he stated.
As the UOJ previously reported, the MP published documents concerning the incompetence of the experts at the Kyiv Scientific Research Institute of Forensic Examinations.