Switzerland considers withdrawing from Eurovision due to Satanism propaganda
Bambie Thug's performance at Eurovision in Malmö. Photo: obozrevatel.com Bambie Thug's performance at Eurovision in Malmö. Photo: obozrevatel.com
Politicians plan to put the question of hosting Eurovision 2025 to a referendum.
Conservative politicians in Switzerland are considering withdrawing from hosting the Eurovision Song Contest 2025 due to an increase in performances promoting anti-Semitism, Satanism, and occultism, according to RTS.
As an example, politicians cited the Irish representatives Bambie Thug, whose act resembled an exorcism session.
The Federal Democratic Union (UDF) and the Ultra-Conservative Evangelical Party will hold a referendum regarding the city loan that is supposed to co-finance the song contest in Zurich.
There has been no reaction from the winner of Eurovision 2024, Nemo, to the Swiss politicians' initiative.
As reported by UOJ, the non-binary representatives of Ireland at Eurovision in Sweden, part of the Bambie Thug group, performed an act that recreated the atmosphere of a séance within a circle of candles, summoning evil spirits, and later dancing with a "devil".