Four ascetics to be canonized by the Ukrainian Orthodox Church
Commission on the Canonization of Saints. Photo: Facebook Commission on the Canonization of Saints. Photo: Facebook
The Ukrainian Orthodox Church held a meeting of the Commission on the Canonization of Saints under the Holy Synod of the Ukrainian Orthodox Church.
On July 30, a session of the Commission on the Canonization of Saints under the Holy Synod of the Ukrainian Orthodox Church was held to consider the canonization of four ascetics, announced Metropolitan Feodor of Mukachevo and Uzhhorod.
The commission was led by Metropolitan Ioann of Kherson and Tavriya, with the blessing of His Beatitude Metropolitan Onuphry, Primate of the Ukrainian Orthodox Church.
The participants reviewed materials related to the lives and feats of Hieromartyr Gregory Radetsky, Archimandrite Philaret (Kochubey), Blessed John Pokhodenchyk, and Blessed Olga Florovskaya.
The conclusions of the commission were submitted to His Beatitude Metropolitan Onuphry and the Holy Synod of the Ukrainian Orthodox Church.