19 August 2021 21:53
Prayer standing at the Verkhovna Rada on 15.06.21, organized by the Prayer standing at the Verkhovna Rada on 15.06.21, organized by the "Miriane" movement. Photo: pravoslavie.ru
On the feast of the Transfiguration, the Ministry of Justice registered new divisions of the NGO “Miriane” in five more regions and two districts of Ukraine.
On August 19, 2021, on the feast of the Transfiguration of the Lord and God and our Savior Jesus Christ, the Ministry of Justice of Ukraine registered 7 more regional offices of the NGO “Miriane”, reports the organization on its Telegram channel.
In particular, five regional offices have been opened: Vinnytsia (headed by Alexander Karpenko), Transcarpathian (Igor Mishko), Zaporizhzhia (Lyubov Cherepakha-Volkova), Kirovohrad (Alexander Dubina), and Khmelnytsky (Rostislav Maksymiv).
There are also two regional subdivisions registered: in Kamianske in the Dnepropetrovsk region (headed by Elena Kiryan) and Shepetivka in the Khmelnytsky region (Sergey Ivanchuk).