13 September 2024 10:55
Ukraine has ranked first in the world for mortality rate and last for birth rate, according to the latest data from the U.S. Central Intelligence Agency. The report states that the mortality rate in the country is 18.6 per 1,000 people, the highest rate among all countries worldwide.
Lithuania, in second place, has a mortality rate of 15.02 per 1,000 people, while Serbia has 14.9 deaths per 1,000 people. The lowest mortality rate is in Qatar, with 1.4 deaths per 1,000 people.
As for birth rates, Ukraine is at the bottom with 6 births per 1,000 people. Slightly higher is the French territory of Saint Pierre and Miquelon, with 6.4 births per 1,000 people. Niger leads in birth rates with 46.6 births per 1,000 people.
It is worth noting that in 2024, Ukraine’s mortality rate is three times higher than its birth rate. The largest numbers of registered births and deaths are in the Dnipropetrovsk region and Kyiv.
As reported by the UOJ, as of May 2023, Ukraine's population stands at 29 million, according to the Ukrainian Institute for the Future.