Over 10,000 believers of UOC participate in prayer standing near Rada
There isn’t enough room in Constitution Square for all believers of the UOC who came to the prayer standing at the Verkhovna Rada.
According to preliminary information, on August 21, 2021, over 10,000 believers gathered at the prayer standing at the walls of the Verkhovna Rada of Ukraine against the arrival of Patriarch Bartholomew to the country, reports the UOJ.
There are more than 10,000 believers of the UOC who came to the Verkhovna Rada to express their attitude to the visit of Patriarch Bartholomew to Ukraine.
Eyewitnesses said that people occupied the entire Constitution Square, and many simply did not fit and are nearby in Mariinsky Park.
As reported, at the prayer service in Kyiv, the believers of the UOC want to present their "Tomos" to the Phanar head.
The UOJ is broadcasting live the arrival of Patriarch Bartholomew and the prayer standing of the UOC.