Phanar: It is wrong to call the Ecumenical Patriarch a museum piece
The head of Phanar is looking at museum exhibits in the St. Andrew's church. Photo: pomisna.info The head of Phanar is looking at museum exhibits in the St. Andrew's church. Photo: pomisna.info
The Patriarch of Constantinople believes that to call him a museum piece is to demean his significance.
On August 22, 2021, during a liturgy on the territory of St. Sophia of Kyiv, the head of Phanar said it is wrong to call the Patriarch of Constantinople a museum exhibit.
Patriarch Bartholomew of Constantinople said in his speech that Phanar "does not want to discriminate against anyone," since "it sacrifices itself for everyone, loves and respects everyone without exception and restrictions."
At the same time, the head of Phanar said that the Patriarchate of Constantinople "is not able to give up its sacrificial service, because it must protect the ecclesiastical order, peace and the state of the Local Orthodox Churches."
He noted that the Patriarch of Constantinople regrets "resolute and persistent attempts to distort the historical truth."
According to Patriarch Bartholomew, Phanar considers the position according to which the Patriarch of Constantinople is an "irrelevant, unauthorized anachronism" to be “neologisms and new formulations, unsafe ecclesiological views."
The head of Phanar is sure that such a point of view is "humiliation of the importance of the Archbishop of Constantinople and his relegation to the status of a museum exhibit."
This point of view, in the opinion of Patriarch Bartholomew, is shared by the Churches that “are making attempts to overturn church dogmas,” whereas they should be grateful to the “Providence and Sacrifice of the great Christ’s mother-church” for the very fact of their existence.
Earlier, the UOJ wrote that in the opinion of Patriarch Bartholomew, the Filaret schism resulted from the transfer of the Kiev Metropolis to the ROC.