Vatican concerned about threat of nuclear strike on Zaporizhzhia NPP
Archbishop Gabriele Caccia addressed the UN General Assembly, calling for the minimization of nuclear war risks in the conflict zone.
The Vatican expressed serious concern over the risk of a nuclear disaster amid the ongoing conflict in Ukraine and Russia, reports Vatican News.
The Vatican's permanent observer, Archbishop Gabriele Caccia, addressed the UN General Assembly, warning the international community about the potential uncontrolled release of ionizing radiation, especially around the Zaporizhzhia and Kursk nuclear power plants.
The archbishop emphasized that attacks on these strategic sites could have severe consequences for public health and the environment. He called for immediate actions to minimize risks associated with nuclear facilities in the conflict zone. Ensuring the safety of citizens and protecting the environment should be priorities, he stated.
As reported by the UOJ, the pontiff previously called for an end to airstrikes on Ukrainian territory.