In Kyiv, UOC's Vvedensky Monastery closed to visitors due to provocations
The Vvedensky Monastery in Kyiv has been temporarily closed to visitors to ensure safety, although worship services will continue as usual, as reported by kozakTv1 journalists.
According to available information, the decision was prompted by a recent provocation organized by activists near the monastery, with media crews present to cover the events.
To safeguard the monastery and its brethren, the monastery will remain closed to the public for an indefinite period.
As previously reported by the UOJ, on September 18, 2024, employees of the Security Service of Ukraine conducted searches at Kyiv’s Vvedensky Monastery.