30 October 2024 15:29
Metropolitan Longin (Zhar) is taken away on a stretcher by ambulance from the courthouse. 30 October 2024. Photo: Bancheny Monastery Metropolitan Longin (Zhar) is taken away on a stretcher by ambulance from the courthouse. 30 October 2024. Photo: Bancheny Monastery
The monastery asks for holy prayers for the Metropolitan, who was taken away by ambulance.
During the regular court session on 30 October, Metropolitan Longin of Bancheny became ill and asked for a break until tomorrow, reports the Bancheny Monastery on its Telegram channel.
It is noted that the judge refused the request of the metropolitan.
The channel of the monastery published photos in which Met Longin is given first aid right in the courtroom, and then he is carried on a stretcher to the ambulance.
“The consequence of today's court session over Metropolitan Longin,” reads the message. “We ask for holy prayers!”
As the UOJ reported, earlier MP Artem Dmytruk on his Telegram-channel called for prayers for the health of Metropolitan Longin of Bancheny, who was hospitalized after his physical state deteriorated during the court hearings.