02 November 2024 21:33
Since 2022, 543 children have died in Ukraine. Photo: www.dw.com Since 2022, 543 children have died in Ukraine. Photo: www.dw.com
According to a report by Save the Children, nearly 500 million children worldwide are forced to live in conflict zones.
On October 31, 2024, the charity organization Save the Children published a report in Berlin stating that since the beginning of Russia’s full-scale invasion of Ukraine in February 2022, 583 children have died in Ukraine and more than 1,655 have been injured. This was reported by the German resource Deutsche Welle.
The organization, drawing on data from the Peace Research Institute Oslo (PRIO) and UN reports, states that in 2023 approximately 473 million children lived in conflict zones.
This figure is more than twice as high as it was thirty years ago. The report also notes that the number of serious crimes against children in conflict zones continues to rise. In 2023, there were 31,721 confirmed cases of such crimes – a 15% increase from the previous year.
The report focuses specifically on Ukraine, which saw the highest number of military attacks on schools in 2023, as well as on Gaza and Ethiopia, which, along with Ukraine, were marked as regions with the highest number of child victims of war.
In total, according to Save the Children, 11,338 children were killed or maimed in conflicts in 2023 – an average of 31 children per day.
The Middle East remains the most dangerous region for children, where one in three children lives in close proximity to conflict zones. The largest increase in crimes against children has been recorded in Sudan and northeast Africa, where the number of such incidents has risen more than fivefold since 2022.
The organization also calls on states to fulfill their obligations to protect children in armed conflicts "legally, financially, and through foreign policy actions".
As of October 26, 2024, since the start of Russia's full-scale invasion of Ukraine in February 2022, 583 children have died in Ukraine, and over 1,655 have been injured.
Earlier, the UOJ reported that half of those killed in the war with Russia from Ukraine's churches were representatives of the UOC.