06 October 2021 19:24
Metropolitan Anthony commented on the possibility of authorizing the Jerusalem or Antioch Patriarchate to coordinate world Orthodoxy.
The history of the Church has many cases when Councils condemned certain actions of the Patriarchate of Constantinople and the heresies spreading in it, said Metropolitan Anthony of Boryspil and Brovary, the Chancellor of the Ukrainian Orthodox Church, in an interview with RIA Novosti.
As an example, he cited the convocation in 1443 of the Council of the Eastern Churches’ primates by the Jerusalem Patriarch. It condemned the Ferrara-Florence Union of the Patriarchate of Constantinople with Catholics and the Uniate Patriarch of Constantinople Mitrofan II himself with the hierarchs who betrayed the Orthodox faith.
Commenting on the possibility of empowering the Jerusalem or Antioch Patriarchate to coordinate world Orthodoxy, the bishop of the UOC noted that this should be resolved in a conciliar manner. At the same time, he recalled that in the same Jerusalem Church, the most important issues for Orthodoxy were repeatedly resolved. "You can also recall the Council of 513 held in Jerusalem, which opposed the heresy of Monophysitism that spread in the Church of Constantinople, and the Council of 1672, which resulted in the approval of the Orthodox Confession of Faith in 18 chapters, which eventually became an important doctrinal document of the entire Orthodox Church," said Metropolitan Anthony.