05 December 2024 16:10
The Director of the National Museum of Рistory of Ukraine ‘lost’ in Lithuania. As it turned out, he had citizenship of other countries.
The head of the National Museum of History of Ukraine Fedir Androshchuk, who supervised the demolition of the Tithe Monastery, fled abroad, wrote MP Solomiya Bobrovska on Facebook.
According to her, Androshchuk went on a business trip and disappeared. The term of the business trip expired back on 20 September, but Androshchuk still did not appear at his workplace.
“Apparently, he used his other citizenships as intended (why he has them at all is another question), left on a business trip to Italy and Sweden, and according to the response to my deputy appeal, got lost at the opening of an exhibition in Lithuania,” Bobrovska wrote.
In comments, Bobrovska was told that the desertion of the Director of the Museum is known “the entire museum community of the country and all are silent, because they are dependent on the Ministry”, to which the MP responded that “it’s mindblowing”. Volodymyr Vyatrovych commented on Androshchuk's escape briefly: “Shame.”
Recall, Fedir Androshchuk was the main supervisor of the demolition of the Tithe Monastery in Kyiv. He as Director initiated the fund-raising for the dismantling of the temple. “It will be very symbolic to complete this rubbish collection by Easter! Therefore, we ask all citizens who are not indifferent to support the fund-raising. Let's protect our history and culture together!” such an appeal was posted on the official Facebook page of the museum.
After the demolition of the monastery, Androshchuk said that a recreational area would be created in its place.