Boxer Usyk prohibited from kissing a cross during fight with Fury
After his win, the Ukrainian athlete raised above his head Hetman Ivan Mazepa's saber featuring an image of the Virgin Mary.
Ukrainian boxer Oleksandr Usyk, the WBA, WBC, WBO, and IBO world champion, was prohibited from kissing a cross gifted to him by a Greek monk during his rematch with Tyson Fury, Hromadske reports. The fight organizers explained the decision as a measure to prevent potential rule violations.
In a previous fight with Fury in May, which Usyk won, spectators noticed him bringing an object to his lips between rounds. This sparked rumors of him allegedly using an inhaler. The athlete denied these accusations, clarifying that he was kissing a cross, which he said gave him strength.
“This cross gives me strength and leads me to victory. I feel the love of God the Father from Paradise. I am a sinner, and I need help to overcome my sins,” Usyk told the British publication Mirror.
However, Tyson Fury’s promoter, Frank Warren, stated that the Ukrainian champion would now be allowed only a water bottle, with any other item subject to inspection for rule violations. There was also speculation that the cross could contain a vial of stimulants, which led to the ban.
Following his victory, Usyk raised over his head the original saber of Ivan Mazepa. This historical artifact is adorned with an image of the Virgin Mary with the Child and the inscription: “I place all my hope in you, Mother of God, protect me under your mantle!”
As reported by the UOJ, Metropolitan Luke remarked on Usyk, calling him a courageous boxer but a cowardly Christian.