Orthodox Christians celebrate Christmas Eve
On January 6 (December 24 according to the Julian calendar), Orthodox Christians celebrate Christmas Eve. The name derives from the custom of preparing and eating sochivo or kutya on this day – a dish made from wheat, barley, or rice with honey, poppy seeds, dried fruits, raisins, and nuts. Christmas Eve is observed twice a year – before the feasts of Christmas and Theophany.
According to popular belief, it is customary on Christmas Eve to refrain from eating "until the first star appears". This tradition is associated with the story of the Star of Bethlehem appearing in the sky to announce the birth of Christ. However, the Typikon does not require fasting until nightfall.
Similarly, there are no liturgical directives regarding the preparation of 12 fasting dishes on Christmas Eve, which is a custom rooted in Ukrainian folklore traditions.
Earlier, the UOJ reported that boxing champion Vasyl Lomachenko published a post on Facebook criticizing statements by the head of the Orthodox Church of Ukraine, Epifaniy Dumenko, about the calendar reform, which was supposedly implemented flawlessly.