Ukrainian authorities block UOJ website for the fifth time
The State Service of Special Communications, at the request of the SBU, has issued an order for internet providers to block the domain spzh.eu.
On January 10, 2025, the State Service of Special Communications issued a directive to electronic communications service providers to block access to the UOJ website in Ukraine.
Providers are required to report the blocking of the spzh.eu resource by notifying the State Service of Special Communications via email. The blocking will remain in effect until the end of martial law or its cancellation. According to the directive, the blocking is being carried out at the request of the SBU.
This marks the fifth time the "Union of Orthodox Journalists" platform has been blocked.
• December 16, 2023: The domain spzh.news was blocked.
• March 13, 2024: The domain spzh.media was blocked.
• September 12, 2024: The domain spzh.live was blocked.
• November 15, 2024: The domain spzh.life was blocked.
Previously, the UOJ reported that its website had once again been blocked in Ukraine at the request of the SBU.