Greek govern: Unvaccinated will be able to do what is needed to survive
On November 19, 2021, the government spokesperson Yiannis Economou said that unvaccinated citizens of the country, if they have PCR tests, will be able to do only what is needed to survive, reports the Greek resource “Romfea”.
Mr Economou made it absolutely clear that the faithful who have not been vaccinated will enter the Churches only with the demonstration of rapid test and if it is found that they do not have them, sanctions will be imposed according to the law.
“Believers need to understand that they must be disciplined,” the Greek government official said.
He also added that with the tests, the unvaccinated will be able to do only things that are absolutely necessary for their survival.