"Hierarch" of OCU who beat a woman suspended for a year
Adrian Kulik taking a selfie in the gym. Photo: Kulik's Facebook page Adrian Kulik taking a selfie in the gym. Photo: Kulik's Facebook page
The "Synod" of the OCU sent the "hierarch" Kulik, who had beaten the woman, to retirement with reference to the 27th Apostolic Canon, which provides for deposition.
On November 22, 2021, the “Holy Synod” of the OCU decided to suspend from ministry for one year “hierarch” Ruslan (Adrian) Kulik, who beat his neighbour in Kyiv at the end of October, reports the official website of the OCU.
In particular, the "Synod" chaired by Epiphany Dumenko found Kulik guilty of violating the 27th Apostolic Canon. At the same time, the rule itself says: "If a bishop, presbyter, or deacon shall strike any of the faithful who have sinned, or of the unbelievers who have done wrong, with the intention of frightening them, we command that he be deposed." But the OCU did not comply with this rule but sent Kulik to retirement with a ban on public worship for one year, after which "the Synod will have a judgment on his future ministry".
As the UOJ reported, in Kyiv, the "bishop" of the OCU beat a woman; a criminal case was opened. The "hierarch" Kulik himself said that the footage, where he strikes a woman, was edited, and he had "complete peace in his soul as a Christian and a man".  Subsequently, he expressed regret that because of him the OCU suffered image losses.