March "For Human Rights" against compulsory vaccination held in Kyiv
On December 12, a march "For Human Rights" against compulsory vaccination was held in Kyiv along the central streets of the capital, reports the Telegram channel pavlovskynews.
The march was attended by about a thousand people, the march participants opposed the adoption of bill No. 4142 on compulsory vaccination.
The participants held in their hands the Constitution of Ukraine, state flags, posters with the words "Human Rights", "Say No to COVID-Genocide".
At the same time, the participants stated that they are not anti-vaccinators but stand for the observance of guaranteed human rights.
The organizer of the action is the leader of the Human Rights movement, Ostap Stakhov, who was previously arrested on charges of trying to destabilize the political situation in Ukraine under “anti-vaccination” slogans but was later released on bail.
The organizers of the movement announced new protests at the walls of the Verkhovna Rada.
As previously reported, a rally of opponents of the bill on compulsory vaccination was held in Kyiv.