14 December 2021 15:16
Ukrainians have signed petitions for voluntary vaccination. Photo: etu.ru Ukrainians have signed petitions for voluntary vaccination. Photo: etu.ru
The authors of the petitions called on the Head of State to end quarantine and make vaccination completely voluntary.
Two petitions to abolish compulsory inoculation in Ukraine received 25,000 votes each, ZN.UA. reports.
The author of the first of two petitions, created on September 27, is Yuri Akhrameiko. The document was signed by 25,444 citizens of Ukraine, and it is already being considered by the President of Ukraine.
In the text of the petition, Akhrameiko requests the president to lift quarantine restrictions, as they are "meaningless."
“We demand to completely abolish quarantine, senseless mask regime and vaccination, which has already become compulsory for some segments of the population. Leave only vaccination for those willing and only on a paid basis,” wrote the author of the petition.
He also demanded not to keep statistics and not to mention the coronavirus in the news. In his opinion, "it is clear these are manipulation attempts, as the data about the sick and the dead do not match reality."
Akhrameiko added that if his petition raises the required 25 thousand and Zelensky ignores it or responds "à la 'I will hand it over to the Prime Minister' and there will be no specific and drastic changes, we all signatories will consider that you do not have your own opinion, you do not hear people, there is no real democracy, which means that the world is ruled by the behind-the-scenes mafia, rather than common sense."
The second petition was created by Dmitry Zinkevich on September 23. His request was supported by 25,121 signatories. The petition is still pending.
“I request you to prohibit compulsory vaccination of the population. It’s inappropriate that people get inoculated with expired vaccines on pain of being fired or not getting paid. I ask the President and the Minister of Health to grant people the right to choose whether they want to be vaccinated or not. We supported you in the elections – now we expect you to support us too,” said the author of the second petition.
Earlier, the UOJ wrote that Lyashko admitted that COVID vaccination of children from 5 years old will soon begin in Ukraine.