03 January 2022 15:43
"Priest" of the OCU Yaroslav Yasenets "served" a lity for the Greek Catholic Stepan Bandera at the walls of the President's Office.
On January 1, 2022, the "priest" of the OCU Yaroslav Yasenets stated that Stepan Bandera was carrying out God's mission on earth.
During the torchlight procession to the Office of the President of Ukraine, the representative of the OCU Yaroslav Yasenets said that “he came as a priest in order to bless this march with an icon of Christ, so that there was not only politics here.”
According to the "clergyman", Stepan Bandera "did a titanic job at that time and made a huge sacrifice for us, for the Ukrainian people."
He noted that Bandera made mistakes, but since he “took up hard and titanic work,” these mistakes cannot be identified with him.
“We must understand that Stepan Bandera was a man of God. I am sure that he performed a certain Divine mission on earth for the sake of our God-bearing Ukrainian nation,” the “priest”of the OCU noted, after which he “served” a lity for the Greek Catholic Stepan Bandera at the walls of the President's Office.