5th form textbook with mention of LGBT families prepared in Ukraine
The authors have submitted the textbook for expert review to receive a recommendation from the Ministry of Education and Science of Ukraine.
A draft "Ethics" textbook for 5th form pupils of general secondary education institutions, which refers to all types of families found in Ukraine, including same-sex families, is prepared in Ukraine, reports the "human rights" LGBT Centre "Nash Mir" ("Our World").
The authors of the textbook have submitted the draft for expert review in order to receive a recommendation from the Ukrainian Ministry of Education and Science.
Previously, the authors of the ethics textbook developed a model programme "Ethics. Forms 5-6" for general secondary education institutions, which last year was recommended by the Ministry of Education and Science of Ukraine for use in Ukrainian schools.