LGBT activists protest in Budapest against the law banning gay parades. Photo: Telex LGBT activists protest in Budapest against the law banning gay parades. Photo: Telex
The leader of the Momentum faction said that the law banning gay parades is “a strong step towards Putin’s Russia, which we simply cannot allow.”
On March 18, 2025, Hungarian opposition politicians held a rally in Budapest against the law banning gay parades, which the country's parliament had passed the day before, writes Telex.
"If we can't assemble freely, what happens next? From here it's really only one step to the abolition of freedom of speech and further disenfranchisement (...) This is such a strong step towards Putin's Russia that we simply cannot allow it," David Bedø, the Swedish-born leader of the Momentum faction, told those present.
According to him, the parliament “adopted a law in 24 hours that deprives citizens of their most basic rights.” The deputy is convinced that the ban on gay parades is a sign of fascism.
“Fascism remains fascism, even when we are not kept in camps, but kept within four walls,” he shouted at the rally.
"How can you ban love?" asked Bedø, and spoke about how he would like to live in a country where one can live freely and love freely. He promised that Momentum would be present at the gay pride parade on June 28 and that his faction would set up a fund to help all homosexuals who have been fined.